Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębem

Dębe 34a, 62-817 Żelazków, tel.: 62 769 42 07

Pociąg do książki

Paweł Beręsewicz, Tajemnica człowieka z blizną

Akcja książki toczy się w Warszawie w  czasie wakacji 2009 roku. Głównym bohaterem jest dwunastoletni Janek Makowski, który próbuje rozwiązać tajemnicę blizny na policzku swojego taty. Za wszelką cenę chce się dowiedzieć wszystkiego i bawi się w małego detektywa.

 

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

Opowieść o Rudym, Alku i Zośce, przedstawiająca działalności grupy członków Szarych Szeregów w Warszawie podczas II wojny światowej. Jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z końca lat 30 i okresu okupacji niemieckiej.

 

Irena Jurgielewiczowa, Ten obcy

Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na „ich” wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujawnić prawdę.

 

Irena Jurgielewiczowa, Inna?

Doskonała powieść psychologiczna o kilkunastoletniej dziewczynie, wychowance domu dziecka, która z trudem wyzwala się z kompleksu samotności i wyobcowania. Występują tu również – w nowych rolach – bohaterowie powieści „Ten obcy”.

 

Frances Hodgson Burnett, Mały Lord

Mały Cedryk niespodziewanie staje się dziedzicem olbrzymiej fortuny, której właścicielem jest jego dziadek, angielski arystokrata – oschły, zgorzkniały, odpychający starzec. Dziecięca ufność Cedryka, jego wrażliwość na krzywdę i wiara w dobro czynią jednak cuda…

 

Joanna Chmielewska, Nawiedzony dom

Powieść przygodowa z wątkiem kryminalnym, główni bohaterowie to: Janeczka Chabrowicz – dziewczynka w wieku szkolnym, bardzo dociekliwa, potrafi zachować zimną krew w trudnych sytuacjach oraz jej starszy o rok brat Pawełek Chabrowicz. Dzieci te wyglądają niewinnie – mają blond włosy i niebieskie oczy, sprawiają wrażenie dobrze wychowanych i uprzejmych. Są uczciwe i prostolinijne, starają się nie kłamać, skutecznie jednak posługują się dyplomacją. Odznaczają się wrodzoną inteligencją, bystrością umysłu i przenikliwością. Rodzeństwo stawia sobie kilka celów: doprowadzić do wyprowadzki nielubianej sąsiadki, a także odkryć sekrety jej dziwacznego zachowania, wejść na tajemniczy strych, którego drzwi nie można otworzyć, rozpracować szajkę podejrzanych indywiduów, kręcących się w pobliżu domu.

 

Izabela Sowa, Agrafka

Stylizowane meble, nowa terenówka co trzy lata, markowe ubrania na każdy sezon, dwupoziomowy apartament i na deser wakacje, do tego podziw bliskich, szacun sąsiadów i zazdrość kumpli z Naszej Klasy. Nawet tych, których się ledwo pamięta… Według rodziców Miłki to wystarczy, aby stać się najszczęśliwszą osobą na świecie. Ona jednak uważa inaczej. Nie chce być dłużej grzeczną dziewczynką. Próbuje kroczyć własną ścieżką, a nie tą wyznaczoną przez idealną starszą siostrę (zwaną Pierwszą) i rodzinę, dla której liczy się tylko zachowanie pozorów. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem Miłki okaże się wyklęty przez najbliższych dziadek. Na obrazie bez skazy pojawi się kilka bolesnych rys…

 

Przygotował Roman Jaskulski

 

 

 

 

 

Accessibility